Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításról szóló 176/2008. (VI. 30.) Kormányrendelet 2009. január 1-jén lépett hatályba. E rendelet előírásai szerint az épületek energetikai jellemzőit tanúsítani kell az alábbi esetekben:
- új épület építésekor (a jogszabályban rögzített esetekben);
- meglévő épület (önálló rendeltetési egység, lakás) eladásakor vagy egy évet meghaladó bérbeadásakor;
- 1000 m2-nél nagyobb hasznos alapterületű hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú közhasználatú épületek esetében.
Új építésű épületek esetében az energetikai tanúsítvány elkészítése 2009. január 1-jétől kötelező (a használatbavételi engedély kiadásáig kell elkészíttetni), meglévő épületek esetében az energetikai tanúsítás 2012. január 1-jétől kötelező, eddig önkéntes alapon történt.
Miért érdemes a Tanúsítványt elkészíttetni?
A tanúsítás folyamata:
A tanúsítás az épület tényleges energiafelhasználását hasonlítja egy ugyanolyan alakú, méretű és rendeltetésű - a követelményeknek megfelelő - épület energiafogyasztásához. Ehhez viszonyítva sorolja az "A+"-tól "I"-ig terjedő minőségi osztályba, és tesz javaslatot az esetleges korszerűsítésére ha az nem éri el a "C" minőségi osztályt.
A tanúsítvány elkészíthető az egész épületre, de természetesen egy lakás (albetétre) egységre is. A tanúsítványban üzemeltetési, illetve korszerűsítési tanácsokat is kapnak a tulajdonosok, amelyek az energiafogyasztás, illetve ezzel egyúttal a rezsiköltség csökkentésére irányulnak egy adott bekerülési költség mellett. A megszerzett tanúsítvány 10 évig érvényes.